Bild på sten GeopsycheFoto av: Marcel Grieder. Via: Unsplash.

Samtala om: GEOPSYCHE

I GEOPSYCHE tar Saara Ekström oss med tillbaka till djuptiden – till en tid då jorden formades och omdanades. Hör konstnären samtala med en filosof och en fossilspecialist om sitt fem år långa filmprojekt.

Om GEOPSYCHE
I den trekanaliga 16 mm-filmen GEOPSYCHE får vi följa med på en resa från den finska skärgården, formad av istiden för 18 000 år sedan, till naturhistoriska museers samlingar och arkiv i Uppsala, Stockholm, Åbo och Helsingfors. Filmen tar oss också till de mystiska Nerjagrottorna i Spanien, där geologer, biologer och arkeologer arbetar sida vid sida, och till Island – där jordens yta ständigt förändras av geotermiska krafter som blottar planetens glödande inre.

Samtalet hålls på svenska och arrangeras i samarbete med Institutionen för organismbiologi och Evolutionsmuseet, vid Uppsala universitet. Fri entré

Fri entré, men om du vill säkra din plats kan du beställa en biljett via trickster här för tjugo kr.

Läs mer om eventet på Uppsala kommuns hemsida HÄR.

 

Datum

09 okt 2025
Utgånget

Tid

19:00 - 20:00

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Vasasalen, Uppsala Slott
Drottning Christinas väg 1F, 752 37 Uppsala
Opening Hour
Vid bokning, eller evenemang. Kontakta arrangör.
Webbplats
https://cajsas-kok.se/hyra-lokal/vasasalen/

Arrangör

Evolutionsmuseet
Telefon
018-471 27 39
E-post
info@em.uu.se
Webbplats
http://www.evolutionsmuseet.uu.se/

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *