Foto: Aylin Çıplak via pexels.com Monster och Gudar – Sommarteater i Gottsunda
Uppsala stadsteater slår återigen upp teatertältet i Gottsunda! Årets föreställning är ett magiskt äventyr tillsammans med monster och gudar från den grekiska mytologin. En teaterupplevelse för alla från 5 år och uppåt.
I en värld som myllrar av märkliga varelser ger sig Perseus och Ikaros ut på en farlig resa. De möter cykloper, uråldriga tanter som samsas om ett enda öga och lynniga gudar som gör precis vad som faller dem in.
Sally Palmqvist Procopé regisserar en fantasirik och lekfull föreställning för hela familjen om att våga, växa och hitta sin egen väg när vuxenvärlden brister.
Biljetter
Fri entré. Premiär 25 juli och spelas mellan vecka 30–33. Biljetter släpps veckovis varje måndag kl. 10.00 på vår webb. Ett antal biljetter släpps även på plats vid tältet i Gottsunda en timme innan föreställningens start.
Rullstol? Hör av dig till biljettkassan vid biljettsläpp.
Max 8 biljetter/bokning. Vid uthämtning av biljetter på plats vid teatertältet krävs vuxet sällskap.
VAR?
Föreställningen spelas i ett stort tält på en äng ca 5 minuter från Gottsunda centrum. Om du promenerar från Gottsunda centrum: följ gångvägen Askbanan och ta vänster vid Gottsundaskolan. Om du kommer med bil går det bra att parkera vid Gottsunda centrum. Kartnål på Google maps.
