Svart-vit katt som ligger med framtassarna över en kant.Foto: Roberto Sabado via unsplash.com

Lunchföreläsning: ”Krisberedskap för dig som har hund eller katt”

Visste du att du som djurägare har ansvar för ditt djur oavsett om det är vardag, kris eller krig? Vill du lära dig mer och få med dig tips hem för hur du kan förbereda dig, dina djur och din familj. Krisberedskap för dig som är djurägare är särskilt viktigt att tänka på vid olika situationer.

Innehåll:
Föreläsningen innehåller kunskaper i både totalförsvar och hur du förbereder dig och dina djur att klara en kris. Det kan handla om hur man gör en krisberedskapsplan, vad man gör om veterinär inte finns att tillgå eller om man behöver förbereda en evakuering. Du får konkreta råd om Krisberedskap för dig som är djurägare under föreläsningen.

Föreläsningen ges genom Svenska Blå Stjärnan (en av Sveriges 18 frivilliga försvarsorganisationer) på uppdrag av MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap). Den genomförs i samarbete med Studiefrämjandet.

Pris:
Kostnadsfri

Målgrupp:
16–34 år boende tätortsnära men alla är välkomna (hela Sverige)

Datum:
Tisdag 31 mars

Tid:
12.00-13.00

Plats:
Digital träff, länk skickas via mail.

Instruktör:
Annette Westerberg, Svenska Blå Stjärnan

Begränsat antal platser, vänligen avboka dig om du får förhinder.

För frågor, kontakta Annette på info@vreta-gard.se eller 070-6833603

Varmt välkommen till en tankeväckande och kunskapshöjande föreläsning! Med Krisberedskap för dig som har husdjur

Taggar: , ,

Datum

31 mar 2026
Utgånget

Tid

12:00 - 13:00

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Online (digitalt, på distans)
Du deltar via dator, mobil eller surfplatta.

Arrangör

Studiefrämjandet
Telefon
018-19 46 00
E-post
uppsala@studieframjandet.se
Webbplats
https://www.studieframjandet.se

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *