konst Konstbruket reagerar, abstrakt Vernissage: Nånting oväntat! Minnesutställning - Ritva ForsbergKonst av Ola Kalnins

En levande utställning på Forumtorget

Forumtorget i Uppsala får en ny puls när den internationellt erkända konstnären Ola Kalnins presenterar sin senaste utställning i det offentliga rummet. Genom ett unikt möte mellan abstrakt konst och hans ikoniska skallar skapas en visuell upplevelse som inbjuder alla till reflektion och tolkning.

Ola Kalnins är en framstående svensk konstnär med en internationell närvaro. Med rötter i den urbana konstscenen har han skapat verk på gator och fasader världen över, från Europa till USA och Asien. Hans unika stil, som kombinerar starka grafiska element med abstrakt expressionism, har gjort honom till en eftertraktad konstnär både nationellt och globalt. Hans verk har visats i gallerier och på offentliga platser i städer som Stockholm, Kuba och New York. Ola Kalnins konst är en bro mellan det urbana och det klassiska. Läs mer om Ola Kalnins och utställningen här.

Utställningen arrangeras av Galleri Wildstyle, som vid sin första utställning någonsin lyfta fram Ola Kalnins. Att nu, i en full cirkel, presentera hans konst i det offentliga rummet är en naturlig förlängning av deras vision: att ta den urbana konsten in i finare rum och samtidigt tillgängliggöra den för alla.

Datum

31 mar 2025
Utgånget

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Forumtorget

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *