Dekorativ bild i naivstisk modern stil föreställande stadsområde med byggnader.Bild: Dekorativ bild av Winterflower via Pixabay

Konsten att bygga i det redan byggda

Välkommen att anmäla dig för ett underhållande och kunskapsgivande föredrag och samtal med Martin Rörby (arkitekturhistoriker och skribent) om arkitektur och modern stadsplanering och dess byggnation.

Konsten att bygga i det redan byggda
Traditionellt har vi med utvecklingen av våra städer för ögonen farit ganska vårdslöst fram med befintliga byggnader och stadsmiljöer, där rivning ofta har setts som en självklar väg att gå. Idag befinner vi oss i ett helt annat läge, där kraven på långsiktigt hållbar utveckling ställer andra krav, inte minst på byggbranschen. Och det parat med ett allt större engagemang hos både fackfolk och en bred allmänhet för den byggda historien – och då inte bara den äldre, utan också den moderna – innebär en ny spelplan. Att utveckla och transformera det vi redan har inför framtiden är det som nu gäller! Men hur gör vi det?

Martin Rörby är arkitekturhistoriker, skribent och debattör i frågor som rör arkitektur och stadsbyggande. För en bred allmänhet är han mest känd för att återkommande presentera arkitektur i SVT.

Anmälan krävs och görs via denna sida.

Datum

25 nov 2025
Utgånget

Tid

19:00 - 20:30

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Enköpings stadsbibliotek
Ågatan 29, 745 31 Enköping

Arrangör

Enköpings stadsbibliotek
Telefon
0171-625510
E-post
biblioteket@enkoping.se

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *