
FN-dagen 24 oktober
Den 24 oktober firas Förenta Nationerna med en seminariedag på Konserthuset i Stockholm. Temat i år är ”FN och Rättvisan – om Putin, krigsbrotten och framtiden för de Svenska FN-förbunden”.
Varför firar vi FN dagen den 24 oktober?
Jo, för att det var den dagen år 1945, i efterdyningarna av Andra Världskriget, som Förenta Nationernas säkerhetsorganisation och stadgar om folkrätts principer på Jorden trädde i kraft i de då anslutna länderna.
Med tanke på de krig och oroligheter världen över kan vi vara tacksamma för FNs arbete, tillsammans med andra hjälporganisationer, som hjälper nödställda människor på flera sätt och hjälper till att bevaka i oroliga områden. De Svenska FN förbunden har haft ett dalande engagemang i landet på senare år. Vad det beror på kommer bland annat att diskuteras då frågan är viktig i de oroliga tider vi upplever idag. I Uppsala finns UNAUP – United Nations Association Uppsala.
Förenta Nationerna, United Nations på engelska, har idag 193 anslutna länder med FN huset
på Manhattan, New York i USA som högkvarter. Generalsekreterare är António Guterres.
Medlemsländerna är skyldiga att följa FN stadgarna och folkrättsprinciperna.
Cim Thüring




