inställtBild: Inställt event

INSTÄLLT – Vem är du när kriget kommer? Mental handlingsberedskap och psykologiska strategier

Detta evenemang är inställt och har istället ersatts av “Hemvärnet – en del av Sveriges försvar” som du hittar på Gratis Uppsala och Bibliotekets hemsida.

Välkommen till Framtidsakademins livesända poddsamtal! 
Framtidsakademin är tillbaka i höst med fler livesända poddsamtal på Stadsbiblioteket. Välkomna att diskutera världens överlevnads- och framtidsfrågor med forskare och samhällsdebattörer!

Tema för samtalet: Vem är du när kriget kommer? Mental handlingsberedskap och psykologiska strategier

Läs mer om boken här: Vem är du när kriget kommer? – Natur & Kultur och här: Att förbereda sig för krig – mer än konserver och vevradio – Försvarshögskolan

David Bergman är överstelöjtnant, doktor i psykologi och forskare vid Försvarshögskolan. Han har tidigare givit ut Stridens psykologi – Konsten att döda och överleva och fyra thrillers som utspelar sig i militär miljö. Läs mer.

Samtalet äger rum i Mallas sal, Stadsbiblioteket i Uppsala.

Öppet för alla och fri entré. Begränsat antal platser.

Framtidsakademin startade 2004 som en tvärvetenskaplig föreläsningsserie med inbjudna forskare med fokus på olika framtidsfrågor inom det breda hållbarhetsområdet. Vår förhoppning är att på nya sätt belysa bekanta samhällsutmaningar och inspirera i arbetet för en bättre värld.

Varmt välkomna!

Taggar: ,

Datum

17 sep 2025
Utgånget

Tid

12:00 - 12:45

Länk till eventet:

Läs mer

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *