Bild: Jan Zakelj via pexels.com Vandring, Hållnäsleden, där land möter hav
Vandring – Hållnäsleden – Längst ut på Hållnäshalvön ringlar sig Hållnäsleden i en omväxlande natur med ängsmark och hällmarksskog längst ut mot havet. Deltagarna går tillsammans med personal en del av Hållnäsleden, Fågelsundet-Rossholm som är 4,2 km. Sedan kommer ni att gå samma väg tillbaka, så totalt blir vandringen 8,4 km.
Vandringen genomförs i lugn takt så att man hinner njuta av den fina naturen och utsikten mot havet där man ser den. Leden man går på har varierande underlag så ta på stadiga skor och kläder efter väder. Om vädret tillåter får man ta ett litet dopp i havet på vägen tillbaka. Vid lämpligt tillfälle genomförs en gemensam fika vid någon fin plats.
Kommer du med tåg och vill ha hämtning från stationen i Älvkarleby, hör av dig till Ulrika. Åker du direkt till parkeringen vid Fågelsundet, meddela Ulrika. Meddela om du har bil och hur många du kan ta med dig så att vi vet att alla får plats.
Anmälan: Anmälan görs på Friluftsfrämjandets hemsida eller till Ulrika med frågor eller funderingar, 070-5770959.
Varmt välkomna!
Info från arrangören hittar du här.
Klicka här om du vill ut på fler spännande äventyr i naturen!
