Ritad cool hajAI genererad bild: revzack via pixabay.com

Kulturnatten på Evolutionsmuseet

Familjevisningar om valar och utdöda havsreptiler
Visningar på svenska kl. 12.15, 13.15, 14.15 och 15.15. Visningar på engelska kl. 16.15 och 17.15. Följ med och undersök späckhuggare, fisködlor och havsvaraner. Vad har de gemensamt och hur skiljer de sig åt? En visning om och med våra stora utställda havsdjur, både utdöda och nu levande. Visningarna är ca 30 minuter långa. Ingen föranmälan behövs.

Hajar!
Vad är en haj, och hur skiljer sig hajar från andra fiskar? Besök hajstationen och lär dig allt om hajar och deras värld. Undersök och jämför olika hajskallar, hajägg och hajfossil. Bemannad hela dagen.

Pyssel
Skapa egna havsdjur!  Evolutionsmuseet står för materialet, du står för fantasin! Ta med ditt havsdjur hem eller ställ ut det på museet. Pyssel finns tillgängligt hela dagen.

Gratis inträde för barn under 18 år.

Taggar: ,

Datum

13 sep 2025
Utgånget

Tid

12:00 - 19:00

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Evolutionsmuseet palentologi
Norbyvägen 22, 752 36 Uppsala
Webbplats
https://www.uu.se/evolutionsmuseet

Arrangör

Evolutionsmuseet
Telefon
018-471 27 39
E-post
info@em.uu.se
Webbplats
http://www.evolutionsmuseet.uu.se/

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *