Foto: Ellinore Wikholm på Initcia Återwin-win, för större gemenskap
Återwin-win – En klädinsamling i samarbeta mellan Gränbystaden och Uppsala Stadsmission
Den 20-26 oktober är det återigen dags för Återwin-win, en klädinsamling i samarbete mellan Gränbystaden och Uppsala Stadsmission. I år är temat kvalitet över kvantitet.
Så här går insamlingen till
Rensa garderoben på hela och rena kläder och skor du inte längre använder. Lämna dem i vår insamlingsstation i norra delen av Gränbystaden galleria. Just nu är varma plagg som jackor, stickade tröjor, vinterskor och barnoveraller särskilt välkommet. Som tack för din insats får du en stilren tote bag i 100% återvunnen bomull, prydd med ett exklusivt motiv av en hållbar stadsdel, skapat av illustratören Julia Hermansson.
WIN eller BIN?
- Skulle du bära det själv?
- Skulle du ge det till en vän?
- Är det helt och rent?
Tid
Insamlingslokalerna håller öppet under ordinarie öppettider mellan 20-26 oktober.
Plats
Insamlingslokalen hittar du i norra delen av Gränbystaden galleria, intill rullbandet. Du kan även lämna in kläder och skor i Forumkvarteret.
Uppsala Stadsmission
Genom att skänka kläder till Återwin-win ger du både dina kläder och människor i utsatthet en andra chans. Kläderna säljs i Uppsala Stadsmissions butiker och delas ut via sociala verksamheter. Överskottet går direkt till Stadsmissionens arbete och används både till akut hjälp och långsiktigt stöd, som arbetsträning, rehabilitering och praktik för att återvända till arbetslivet, mat och varma kläder till människor i hemlöshet, social gemenskap för äldre, samtalsstöd för unga som lider av psykisk ohälsa och språkutbildning för nyanlända.
Var med och gör skillnad – tillsammans kan vi skapa en bättre framtid för alla.
