Genrebild på biofilm Konsert med filmmusikBild: MasterTux via pixabay.com

100 liter GULD – finsk film

Filmen “100 liter guld” visas Lördag den 28/3 kl 14.00 på Rio bio i Skutskär.

Språk: Finska textas till svenska
Från 11 år: Får ses på bio av den som fyllt 7 år i sällskap med vuxen.

“100 liter guld” är den roligaste (och enda) finska västernfilmen du sett om systerskap och alkoholism.

Pirkko och Taina är två systrar som följer släktens tradition som sahti-tillverkare. Då deras tredje syster Päivi en dag dyker upp med sin nya fästman, så vill hon att de gör 100 liter sahti till hennes stundande bröllop. Systrarna sätter genast i gång med förberedelserna eftersom den perfekta sahtin tar flera veckor att framställa. Både deras rykte och familjerelationer står nu på spel, de måste få till en fantastisk sats sahti. Och det lyckas de med, så pass bra att den obligatoriska smakprovningen spårar ur totalt. Två dagar innan bröllopet vaknar systrarna till den grymma verkligheten: sahtin är slut. Här börjar en kamp mot klockan där alla medel är tillåtna.

En humoristisk, mörk berättelse om att fastna i dåtid, om självförakt och om förlåtelse.

Sahti är en ölsort som bryggs på ett litet område i Finland. Den lilla staden Sysmä ses ofta som dryckens hemort. På grund av hur sahtin tillverkas har den mycket kort hållbarhet och måste därför inmundigas snabbt efter färdigställning.

Regi: Teemu Nikki

Skådespelare: Elina Knihtilä, Pirjo Lonka, Ville Tiihonen, Ria Kataja, Jakob Öhrman, Elmer Bäck, Jari Pehkonen, Pertti Sveholm, Vilma Melasniemi, Rami Rusinen

Läs mer på Älvkarleby kommuns hemsida

Taggar: , ,

Datum

28 mar 2026
Utgånget

Tid

14:00

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Rio Bio
Gävlevägen 24 Skutskär
Webbplats
https://bio.se/biografer/skutskar-rio-bio

Arrangör

Älvkarleby kommun
Telefon
026 - 830 00
E-post
kommun@alvkarleby.se
Webbplats
https://www.alvkarleby.se/

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *