En öppen bok samt staplade böcker i bakgrunden.Foto: Elisa Calvet B. via Unsplash

Författarträff: Helena von Zweigbergk

Akademibokhandeln får besök av författaren Helena von Zweigbergk som är aktuell med Huvud klart och hjärta varmt, en handbok i att våga tveka, öppna upp och återfinna hoppet. Nu kommer hon till butiken för att berätta mer om sin senaste bok. Samtalet leds av Ola Larsmo.

I Huvud klart och hjärta varmt har Helena von Zweigbergk samlat tolv av de smartaste och mest inkännande människorna hon känner till för att ställa frågorna alla brottas med: Vad är det som händer? Och hur ska man hantera det? Resultatet är en samling ögonöppnande texter som spänner över allt från kultur, ekonomi och juridik till patriotism, skam och föräldraskap.

Kom och lyssna till ett inspirerande författarsamtal, ställ frågor och få boken Huvud klart och hjärta varmt signerad i butik.

Datum: 27 oktober 2026 kl. 17:00 – 18:00
Plats: Akademibokhandeln, Stora torget
Anmälan: Anmäl dig på denna länk
Arrangör: Akademibokhandeln

Är du intresserad av andra evenemang om böcker klicka här på Gratis Uppsala

  • 00

    dagar

  • 00

    timmar

  • 00

    minuter

  • 00

    sekunder

Datum

27 okt 2026

Tid

17:00 - 18:00

Länk till eventet:

Läs mer

Plats

Akademibokhandeln Stora torget
Stora torget 3, 753 20 Uppsala
Webbplats
https://www.akademibokhandeln.se/butik/uppsala-stora-torget

Arrangör

Akademibokhandeln
E-post
uppsala.lundeq@akademibokhandeln.se
Läs mer

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *