Foto: Erik Karits via pexels.com Bioblitz Linné: “Leta arter med oss!”
Var med på 2026 års artletarrejs! Hur många arter kan hittas på 24 timmar? Kom till Hospitalträdgården i Årike Fyris naturreservat i Uppsala och hjälp till att leta.
En bioblitz är ett artrace i ett givet område under en bestämd tid. Bioblitzen vänder sig till allmänheten med syftet att väcka intresse för den biologiska mångfalden. Forskare och andra experter letar arter tillsammans med alla som vill vara med.
Under 24 timmar letar du tillsammans med Biotopia och Upplandsstiftelsen efter alla möjliga arter – i luften, i vattnet, på marken och i träden. Räkna med att se fåglar, insekter, växter, fladdermöss och många fler. Samtidigt så kan man också göra insatser för den biologiska mångfalden. Bland annat bygga bihotell och fågelholkar .
Hoppas du vill vara med!
Var: Hospitalträdgården i Årike Fyris naturreservat.
Busshållplats: Kungsängsleden, 500 m från basecamp.
Anmälan: Ingen anmälan, bara kom!
För vem: Alla är välkomna!
