Bild genererad med Mistral Le Chat AI. Frukostseminarium: Digitala ekosystem
Hur kan man utforma digitala ekosystem för hållbar samhällsomställning? Det är temat för dagens frukostseminarium. Föreläsare är Gabriel Söderberg.
Hållbar utveckling är det främsta exemplet på ett “wicked problem” där flera mål till synes står i konflikt med varandra.
Samtidigt växer flera nya digitala teknologier fram som lovande verktyg för att navigera denna målkonflikt: digital och programmerbar valuta, artificiell intelligens (AI) och ‘Internet of Things’ (IoT).
På detta frukostseminarium får du höra Garbriel Söderberg berätta om sitt initiativ som syftar till att samla ledande internationella tänkare, forskare och praktiker i skärningspunkten mellan digital transformation och hållbar samhällsomställning för att utveckla en gemensam forskningsagenda kring hur digital transformation kan användas för att främja hållbar utveckling.
Här kan du läsa mer om projektet “Designing digital ecosystems”.
