Växtmarknad med besök från 4H-gård

3 juni kl. 11-15 lever det historiska handelstorget upp med en grönskande trädgårds- och växtmarknad. På plats finns även Gränby 4H-gård, Bibliotek Uppsalas bibliotekscykel, Naturskolan och Biotopia.

Hitta hit: Cykla eller promenera från centrum längs Fyrisåns östra sida eller rakt ner (söderut) från gågatan.

Växtmarknaden arrangeras av Uppsala kommun, Uppsala Citysamverkan, Vasakronan och Samariterhemmet.

 

Besök Kungsängstorg hela sommaren

Vi har ställt ut en ny solbänk, bänkbord och mer blommor för att det ska bli trevligare att vara vid torget. På www.uppsala.se/kungsangstorg kan du läsa mer om utvecklingen av torget och av området. På sikt kommer det att bli grönare och trivsammare att vara här.

Sommarsläpp

Den 3 juni börjar sommaren i city. Växtmarknaden på Kungsängstorg hålls samma dag och är en del av programmet för Sommarsläpp. Läs mer om det hos Uppsala Citysamverkan

Datum

03 jun 2023
Utgånget

Tid

11:00 - 15:00

Mer info

Läs mer

Platser

Kungsängstorg
Kungsängstorg, Uppsala

Arrangör

Uppsala kommun
Telefon
018-727 00 00
E-post
uppsala.kommun@uppsala.se
Webbplats
https://www.uppsala.se/

Skicka kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *